Regulace nových GMO: potřebujeme svobodu volby prostřednictvím transparentnosti
Vážená paní/Vážený pane
jak jistě víte, v současné době se na úrovni EU projednává legislativa týkající se „nových GMO“ - nových genomických technik (NGT). Evropská komise předložila svůj návrh 5. července 2023, Evropský parlament přijal své stanovisko 7. února 2024, pouze Rada ministrů zemědělství zatím společný postoj nenašla. Z tohoto důvodu prozatím nezačal trialog, v němž všechny tři orgány Evropské unie společně jednají o přijetí tohoto nového nařízení. Trialog začne nejdříve na podzim roku 2024, kdy zahájí své povinnosti nově zvolený Parlament EU – za předpokladu, že Rada ministrů zemědělství stanoví svůj vyjednávací postoj.
Legislativní návrh Evropské komise nestanovil pro většinu produktů NGT žádné označování ani sledovatelnost. Parlament EU naopak hlasoval pro označování a sledovatelnost všech produktů vyrobených pomocí NGT. Prozatím není jasné, jaký postoj zaujme Rada ministrů zemědělství.
Proč se zapojit?
Je pro vás důležitá svoboda volby Vašich zákazníků? Jste pro spravedlivou hospodářskou soutěž a diferencovaný trh, na kterém budou i nadále nabízeny produkty vyrobené bez nových GMO? Myslíte si, že ti, kteří zavádějí nové technologie, musí hradit náklady subjektům, které chtějí vyloučit NGT ze svých dodavatelských řetězců? V takovém případě byste měli dopis ministrovi zemědělství podepsat!
Budoucí právní předpisy EU týkající se „nových GMO“ a pravidla pro označování a sledovatelnost do značné míry závisí na rozhodnutí Rady ministrů zemědělství. Evropská komise nepodnikne kroky, které by umožnily spotřebitelům a výrobcům potravin i nadále rozlišovat, zda jsou produkty využívající NGT obsaženy v potravinách a krmivech. A samotné hlasování Parlamentu nebude při jednáních v rámci trialogu stačit.
Otevřený dopis, který podepsaly společnosti z mnoha zemí EU, bude zaslán ministerstvům těchto členských států. Tato společná nadnárodní akce je velmi důležitá, protože v Radě ministrů zemědělství se ozývají silné hlasy ve prospěch označování a sledovatelnosti, nicméně je nezbytné i nadále usilovat o další podporu. IFOAM OE (IFOAM Organics Europe je evropská pobočka IFOAM Organics International – mezinárodního hnutí pro ekologické zemědělství a biopotraviny) se snaží získat podporu pro opatření, které umožní společnostem spolehlivě implementovat systémy označování a sledovatelnosti. To zahrnuje vývoj standardizovaných detekčních metod, stanovení celoevropsky závazných pravidel pro koexistenci zemědělských postupů (s NGT/bez NGT) a poskytování možností pro národní a regionální zákazy pěstování geneticky modifikovaných organismů.
Jak můžete pomoci?
Co se stane s dopisem a Vaším podpisem?
IFOAM OE plánuje uspořádat online tiskovou konferenci a vydat tiskovou zprávu. Společnosti z několika zemí EU na tiskové představí podpisovou kampaň, seznam podepsaných společností a své politické požadavky.
Dopisy s podpisy společností pak budou zaslány ministrům zemědělství v jednotlivých zemích EU.